Nelíbím se
sama/sám sobě

Hlava plná těžkejch myšlenek?

Honí se ti hlavou... Hele, nemám moc kilo? Moje tělo nevypadá dobře. Často si to říkáš potom, co scrolluješ sockama, vyskakují na tebe ideální tváře, křivky a tvary? Přitom často v nepřirozených pózách, nafocený z divných úhlů a sem tam i s nějakou tou retuší.

O co může jít?

Necítíš prostě jen nespokojenost, ale už se to začíná projevovat na tom, jestli jsi psychicky i fyzicky ok? Začíná jít o zdravotní problémy, které se týkají způsobu, jak vnímáš svoje tělo a co jíš. Nejběžnější je potom anorexia nervosa a bulimie nervosa, ale i další a různě propletené. Rozhodně nejde o nervózní kytičky, ale zákeřné bit****, který ti dokážou dost pokazit život.

  • Anorexie způsobuje, že jíš strašně málo, protože máš vyloženě strach z tloustnutí. Jídlo tě může dost stresovat. Kvůli tomu je člověk pak extrémně slim, ale rozhodně ne fit. Nevěří si.
  • Bulimie zas žene člověka k neskutečnýmu přejídání, aby se to pak snažil vynahradit zvracením nebo si vzal nějaký to projímadlo nebo se vyšťavil extrémním cvičením.

Co s tím?

Důležitý je uvědomit si několik věcí:

  • Fotky a videa na sockách často nejsou moc real. Lidi se tam snaží vytvářet dojem, jak je jejich život ideální, jak jsou hot a tak dál. Dívej se na tohle kriticky. Víš, kolik jim dá mnohdy práce vyfotit se tak, aby neměli velkej zadek?
  • Vnímej svý tělo takový, jaký je. Mnohdy je to těžký, ale je důležitý vnímat, že každý je nějaký. Má svý místa, který považuje za dobrý, a jiný, co se mu třeba tolik nezdají. A to je úplně v pohodě.
  • Promluv si o tom s někým. Důležitý je nebát se o tom mluvit a ideálně s odborníkem, který přesně ví, jak to řešit, aby si člověk zbytečně neublížil.
  • Existují výživové podpory. Radí, jak zdravě přistupovat k jídlu a co udělat pro zotavení.
  • Pomáhají psychoterapie. Řeší se to třeba kognitivně-behaviorální terapií, která mění negativní myšlenkové vzory. Ale to už nechme na odbornících.

Vždycky se s tím dá něco udělat, aby dny byly zase rozjasněný. Zvládneš to!

Vždycky je lepší probrat to s odborníkem.

Checkni možnosti

Tohle ti může zlepšit dny

Možností, jak to řešit, je hafo. Existují aplikace, s kterými můžeš pracovat každý den a zlepšit si náladu, centra zaměřená na duševní pohodu nebo krizové linky, kde ti pomůžou ASAP.

Appka Nepanikař

Appka Nepanikař

ti dost pomůže be right back!

Aplikace poskytuje zdarma rychlou první psychologickou pomoc. Obsahuje moduly: deprese, úzkost/panika, sebepoškozování, myšlenky na sebevraždu, moje záznamy, poruchy příjmu potravy a kontakty na odbornou pomoc.

Chci ji
Modrá linka

Modrá linka

Volej, když je to potřeba ASAP. Pomůžou ti rádi!

Můžeš jim kdykoliv (jasně, že i klidně v noci!) zavolat na 608 402 910 nebo na 731 197 477, chatovat si s nimi nebo jim prostě jen napsat. Pomůžou ti lidi, kteří prošli výcvikem v krizové pomoc a odborným zaškolením. Můžeš se na ně fakt spolehnout.

Modralinka.cz

Chceš toho zjistit víc o duševním zdraví?

Nevypusť duši

Nevypusť duši

Skvělý materiály pro sebepéči o duševní zdraví, kontakty na další druhy pomoci a spousta zajímavých informací.

Nevypustdusi.cz
Opatruj.se

Opatruj.se

Najdeš u nich kompas duševního zdraví, rady jak o sebe pečovat a další tipy na duševní pohodu.

Opatruj.se
ne.JSEM.cvOK

ne.JSEM.cvOK

Fajn grafiky, videa, rozhovory. Podpoří, pomůžou a jsou schopni za tebou i přijet.

Na jejich FB
Národní portál psychiatrické péče

Národní portál psychiatrické péče

Najdeš tam psychology, psychiatry, nemocnice a další odborníky, kteří jsou schopní ti pomoc.

Mapa pomoci

Další osobní pomoc

Není vůbec cringe si jít o trápení promluvit s odborníkem nebo si zavolat terénní tým. Tady jsou další možnosti:

Terénní týmy Práh zaměřené na mladistvé

Na psychózy a afektivní poruchy lidí ve věku 11-25 let se zaměřuje Terénní tým včasné podpory. Jde o včasnou a rychlou pomoc s bezpečným prostorem pro komunikaci.

Telefon 604 191 035
E-mail vcasnapodpora@prahjm.cz
Web prahjm.cz

Pokud je ti mezi 11 až 19 lety, je ti psychicky zle, žádné rady ti nepomáhají, neboj se obrátit na Terénní tým pro děti a mladistvé.

Telefon 605 156 239
E-mail ttdm@prahjm.cz
Web prahjm.cz

SPONDEA - osobní poradna

Nabízí krizovou pomoc, která má krátkodobý charakter, konzultace mohou být jednorázové, nebo tě mohou provázet delší dobu (obvykle do 10 sezení). Najdeš je v Brně.

Vždy je dobré si předem domluvit termín, buď prostřednictvím e-mailu nebo přes telefon.

Telefon 608 118 088 725 735 983
E-mail krizovapomoc@spondea.cz
Web spondea.cz

Centrum Anabell

Nabízí služby určené pro rodiny s dětmi a mladými do 18 let s psychickými potížemi. Potkat se nimi můžeš u nich v Brně nebo i přijedou za tebou. Termín a místo prvního setkání domlouváš se sociálními pracovníky telefonicky. Je dobrý se nejdřív podívat na jejich web a zjistit, s čím dokážou pomoct.

Telefon 778 508 574
Web anabell.cz

Krizové centrum Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Brno

Telefonickou linku krizového centra obsluhují sestry a v případě potřeby lékař psychiatr. Můžeš si přijít pro akutní pomoc přímo do centra ve fakultní nemocnici na Jihlavské 20 v Brně. Najdeš je ve 4. patře Pavilonu G.

Telefon 532 232 078
Web fnbrno.cz

Jak vidíš, existuje moc milých a ochotných lidí, kteří ti rádi pomůžou, aby byly tvoje dny víc happy.

Bude dobře, hlavně je potřeba to začít řešit včas

Bude dobře